Jak věci rostou

Pokud se zabýváme inovacemi, měli bychom vědět, že jedním z hlavních pravidel růstu, je, že nic neroste neomezeně. Teď by měla následovat otázka. PROČ?

Jak to, že když něco začne růst, nepokračuje v růstu stále. Některé rostliny rostou opravdu dlouho a jsou obrovské. Třeba americké obří sekvojovce.

Nebo velryby, třeba známé kosatky dravé. Jsou to monumentální zvířata.

Když tuto otázku položíte svému učiteli přírodopisu nebo začnete pátrat na vlastní pěst, dostenete se po čase k odpovědi. Každý organismus, neobo spoečenský jev má své vnitřní hranice. Říká se tomu meze růstu. Ty jsou dány především tí, z čeho je orgaoinsmus vytvořen nebo v případě společnosti kdo ji tvoří a jak je organizována.

Stručně a jasně - sekvojovece je obrovský, ale do větší výsšky už není možné vypumpovat vodu, kterou rostlina k životu potřebuje a rostlina je omezena i svo vlastní vahou. U živočichů je to podobné. Slon musí mít mimořádně silné kosti aby tělo unesly a spotřebuje obrovské množství potravy, aby tělo udržel v činnosti. To jsou jeho meze růstu.

Stejně tak rozšíření určité věci, postupu, výrobku nakonec narazí na své vlastní meze.

Lidem, ketří přemýšlí o bodoucnosti naší Země dělá největší starost to, co se bude dít, až naše cicilizace narazí na meze svého rozvoje. A to zcela jistě narazí. Pravdě podobně to nebude dlouhotrvat.

Zachrání nás chytré inovace? Snad ano. Kdo je objeví, vynalezne, zavede? Hádejte. My si myslíme, že to bude na vás. 

Last modified: Wednesday, 1 May 2013, 10:30 PM
Skip Navigation

Navigation