Lidé žijící před námi nebyli žádní hlupáci

Možná to zní divně, ale většina věcí, které dnes běžně používáme byla vynalezena před dávnou dobou. Zpravidla před staletími nebo tic¨síciletími.

Stačí začít doma. Stůl, židle, postel, dům se střechou? Nevíme, ale mnoho tisíc let. 

Vodovod? Už staří Římané.

Splachovací záchod? Navštivte mínojské paláce v Knóssu na Krétě. Budete žasnout.

Vařené jídlo, pivo, víno. Mnoho tisíc let.

Oblečení, tkaniny, boty? Mnoho tisíc let.

Nůž, kladivo, sekera, kolo, lana, kladky? Mnoho tisíc let.

Mohli bychom pokračovat. Navrhujeme: Zkuste si sepsat věci, které běžně používáte v domácnosti. VYnechejte elektrické spotřebiče, u těch je jasné, že jeou mladšího data. Poraďte se s učitelem dějepisu, prohledejte knihovnu a zdroje na internetu. Získázte nejen velmi zajímavý seznam, ale možná víc nahlédnete do historie lidí, kteří se před námi museli umět postarat o sebe a své rodiny. Jsme jejich dědici a pokračovatelé.

Neměli mobilní telefony, internet a auta. Uměli si ale vypěstovat jídlo, osedlat koně, pokácet strom, postavit obydlí, nalézt pitnou vodu, léčit mnohé choroby, předpovídat počasí, pamatovali si spoustu příběhů a písní, uměli rozdělat oheň zorientovat se krajině, nalézt cestu, vyhnout se nebezpečí, překonat zimu i horko, hlad i žízeň. Byli to odolní, stateční a moudří lidé, kteří si s jednoduchými prostředky dokázali zařídit přežití. Nevěříte? Věřte. Jinak bychom tu nebyli.

Last modified: Wednesday, 1 May 2013, 10:14 PM
Skip Navigation

Navigation