Tomáš Baťa

Nejlepší český podnikatel minulého 20. století

Novináři s širokým rozhledem pravidelně hodnotí a vybírají nejlepší podnikatele a inovátory za uplynulý rok, desetiletí, či celé století. Za nejlepšího českého podnikatele minulého 20. století nebyl novináři překvapivě vybrán velkovýrobce bot Tomáš Baťa, ale ing. Roman Staněk, který v roce 1997 v Praze založil sofwarovou firmu NetBeans. Proč? Rozsahem podnikání byl podnik Romana Staňka sice mnohonásobně menší než Baťovo obuvnické „impérium“, alespoň stručná informace o Tomáši Baťovi z Internetu - http://www.czech.cz/cz/Objevte-CR/Fakta-o-CR/Obecna-fakta-o-CR/Tomas-Bata. Romanův inovovaný výrobek uspěl v konkurenčně nejtěžším možném prostředí, tj. americkém Křemíkovém údolí. Pokud čtete o Křemíkovém údolí poprvé, může se hodit alespoň stručná informace - http://www.zive.cz/clanky/mapa-silicon-valley-kde-vlastne-lezi-legendarni-udoli/sc-3-a-157330/default.aspx. Romanova firma NetBeans použila tzv. rozvratnou inovaci, proti které velké podniky prakticky nemají obranu, protože sledují tzv. udržující inovace (viz metaforické přiblížení principu rozvratné inovace oproti udržující inovaci na obrázku). Romanova firma Netbeans (http://netbeans.org) připravila jednoduchý programový produkt, jehož použití bylo zpočátku určeno spíše pro programátory amatéry (tj. nižší odbornou úroveň), ale později se užití produktu zlepšilo natolik, že pronikl i na trh velkých profesionálních firem a uspěl tam. Se svým velmi úzce zaměřeným produktem porazila tehdy firma NetBeans i srovnatelné konkurenční výrobky velkých firem jako například IBM i Microsoft (nikoliv tedy rozsáhlé programy Windows či Office!).

Produkt firmy NetBeans uspěl také proto, že „čas pracoval v jeho prospěch“. Proč? Zrychlily se počítačové procesory a snadno použitelný programový produkt firmy NetBeans přestal být vnímán programátory jako pomalý. I vy se níže dozvíte o dalším rychlém (exponenciálním) rozvoji počítačů a jiných technologií. Pokud budete znát budoucí trendy, můžete zorganizovat svou inovační a podnikatelskou činnost tak, aby i ve vašem případě „čas pracoval ve váš prospěch“.

Pokud bychom hledali něco společného v podnikání a inovátorství několika výjimečných lidí, se kterými jsme se zde velmi stručně seznámili, našli bychom některé myšlenky, které se dají vyčíst „mezi řádky“ toho, co o své práci říkají, píšou nebo jak se chovali a chovají tito lidé.

Je rozumné učit se od úspěšných. Myšlenky v šestiúhelnících jsou jen pokusem zachytit něco ze zkušenosti úspěšných inovátorů. Není to jistě všechno. Pokud vás zaujme studium úspěšných podnikatelů, máte před sebou ničím neomezenou zásobu příkladů.

Jen je důležité jít svou vlastní cestou. 

Last modified: Monday, 1 April 2013, 5:13 PM
Skip Navigation

Navigation