Post-it příklad inovace

5. Jak vznikly a prosadily se na trhu papírky Post-it

Podívejme se na jeden srozumitelný případ inovace. Určitě znáte samolepící lístečky Post-it. Mají různé barvy a slouží jako užitečná pomůcka při učení i kancelářské práci. Mají nesmírně zajímavou historii. V roce 1968 vynalezl v laboratořích formy 3M chemik Dr. Spencer Silver lepidlo, které lepilo „tak trochu“. Lepilo sice, ale předměty se daly snadno odlepit. Po dobu pěti let bylo toto organické lepidlo jen zajímavou kuriozitou. Dr. Silver byl dobrý chemik, ale nebyl obchodník.

Uplatnění našlo toto lepidlo za kuriózních okolností. Pan Art Fry byl obchodník, který zpíval v kostele. Občas se mu stalo, že jeho zpěvní lístky rozlétly a spadly na zem nebo mu jindy vypadly z modlitební knížky na zem. Pana Fry napadlo, že by bylo dobré lísky dočasně přilepit, tak, aby se zase daly odlepit. A právě při tom nalezlo první praktické uplatnění lepidlo Dr. Silvera. Možnost zase odlepit přilepenou věc byla vlastnost, kterou si lidé cenili a byli ochotni za ni platit.

V inovační firmě 3M mohou její výzkumní pracovníci strávit na vlastních projektech až 15% pracovního času a vedoucí pracovníci jim ty projekty nemohou zakázat, i když je sami nepovažují za perspektivní.

Samolepící a snadno se odlepující papírky Post-it, které ve firmě 3M vznikly z nezdařeného pokusu vyrobit nový druh lepidla, oslavily již téměř 40 let svého trvání, jako velmi úspěšný výrobek na trhu.

Last modified: Monday, 1 April 2013, 5:00 PM
Skip Navigation

Navigation